O nás

FAMILY POINT místo pro rodinu®

Síť míst přátelských rodině – Family Pointů – se začala budovat v roce 2009, poté co město Brno vyhrálo soutěž Obec přátelská rodině.
Založením prvního Family Pointu a provozovatelem sítě míst s označením FAMILY POINT místo přátelské rodině byla pověřena organizace Centrum pro rodinu a sociální péče (CRSP). První Family Point byl slavnostně otevřen na Mezinárodní den rodiny 15. 5. 2009.
V následujících letech se síť Family Pointů rozšiřovala. Nejhustší síť Family Pointů je ve městě Brně a na území Jihomoravského kraje. Dále nalezneme Family Pointy v Kraji Vysočina, Zlínském kraji, Jihočeském kraji a Olomouckém kraji.  

Počty Family Pointů se časem stabilizovaly na 24 Family Pointů ve městě Brně (z toho 2 kontaktní) a dalších 18 Family Pointů v rámci Jihomoravského kraje (z toho 7 kontaktních). Mimo Jihomoravský kraj vzniklo 14 Family Pointů (z toho 7 kontaktních). Nejbližší Family Point můžete najít v aktualizované mapě.

Základní a kontaktní Family Point

Existují dva typy Family Pointů:

  1. Základní Family Point – nabízí možnost péče o dítě (přebalení, nakrmení a herní koutek) v klidném a příjemném prostředí.
  2. Kontaktní Family Point – nabízí možnost péče o dítě (přebalení, nakrmení a herní koutek) v klidném a příjemném prostředí. Dále je zde stabilně přítomna kontaktní pracovnice, která komunikuje s návštěvníky a poskytuje jim základní poradenství v prorodinné oblasti. Na kontaktním Family Pointu probíhají pravidelné akce pro veřejnost.

Mobilní Family Point

Přišli jsme na to, že Family Pointy nejsou vázány jen na určité místo. Pořádáme-li větší akci pro veřejnost, bereme si Family Point s sebou!

Pravidelná setkání Family Pointů

V rámci metodické činnosti pravidelně pořádáme setkání pracovnic kontaktních Family Pointů a odpovědných osob základních Family Pointů. V rámci těchto setkání si mohou účastníci vzájemně vyměnit zkušenosti, inspirovat se do budoucna a vylepšit tak celkové fungování sítě FAMILY POINT místo pro rodinu®

Vybavení a personál služby FAMILY POINT místo pro rodinu®

Všechna místa jsou vybavena pohodlným a funkčním nábytkem. Nabízí tak komfortní a bezpečné zázemí pro rodiče s dětmi (kojící polštář; křeslo na kojení; paraván zvyšující soukromí kojící matky na veřejných místech; čisté a interaktivní hračky pro děti apod.). 

Ocenění služby FAMILY POINT místo pro rodinu®

Projektu Family Point se dostalo významného uznání v roce 2011, kdy byl nominován na prestižní cenu SozialMarie. Ocenění uděluje rakouská nadace Unruhe, která podporuje projekty na sociální integraci. V konkurenci 266 projektů z Rakouska, Německa, Česka, Slovenska, Maďarska, Slovinska a Polska byl projekt Family Point vyhlášen mezi 15 oceněnými a 1. května 2011 na slavnostním večeru ve Vídni si pracovnice CRSP převzaly cenu SozialMarie 2011. Porota ocenila rychlé rozšíření služby a sbližování rodičů z různých sociálních vrstev.