O nás

Vznik a vývoj sítě Family Point

FP_zalozeni_2009_05_15Síť míst přátelských rodině – Family Pointů – se začala budovat v roce 2009, poté co město Brno vyhrálo soutěž Obec přátelská rodině. Založením prvního Family Pointu a provozovatelem sítě míst s označením FAMILY POINT místo přátelské rodině byla pověřena organizace Centrum pro rodinu a sociální péče (CRSP). První Family Point byl slavnostně otevřen na Mezinárodní den rodiny 15. 5. 2009.

V následujících letech se síť míst Family Point rozšiřovala jak ve městě Brně, tak na území Jihomoravského kraje, ale i za jeho hranice – především v Kraji Vysočina. Počet míst sítě Family Point se časem stabilizoval na 24 ve městě Brně (z toho dva kontaktní FP) a dalších 24 v rámci JMK. Mimo Jihomoravský kraj vzniklo 15 Family Pointů (z toho sedm kontaktních). Nejbližší Family Point můžete najít v aktualizované mapě.

Kontaktní a základní Family Point

Existují dva typy míst Family Point – kontaktní, kde je po otevírací dobu přítomna pracovnice a kde se konají různé akce pro veřejnost, a základní, které poskytují „jen“ zázemí pro péči o dítě a odpočinek. Vždy je však zárukou čistota, komfort a bezpečí.

FP_2011_sozialmarieFamily Point jako úspěšný projekt

Projektu Family Point se dostalo významného uznání už v roce 2011, kdy byl nominován na prestižní cenu SozialMarie. Ocenění uděluje rakouská nadace Unruhe, která podporuje projekty na sociální integraci. V konkurenci 266 projektů z Rakouska, Německa, Česka, Slovenska, Maďarska, Slovinska a Polska byl projekt Family Point vyhlášen mezi 15 oceněnými a 1. května 2011 na slavnostním večeru ve Vídni si pracovnice CRSP převzaly cenu SozialMarie 2011. Porota ocenila rychlé rozšíření služby a sbližování rodičů z různých sociálních vrstev.

Za hranice JMK

Dalším důležitým milníkem bylo navázání spolupráce v Krajem Vysočina v roce 2013. Díky tomu se podařilo založit další kontaktní místa Family Point v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Třebíči, Žďáru nad Sázavou a Pelhřimově. O rok později vznikl Family Point také ve Zlínském kraji (FP Zlín).

Mobilní Family Point

Přišli jsme na to, že Family Point nemusí nutně být jen místnost uvnitř budovy. Pořádáme-li větší akci pro veřejnost, bereme si Family Point s sebou 😉

mobilni_FP mobilni_FP

Pravidelná setkání Family Pointů

V rámci metodické činnosti pravidelně pořádáme setkání pracovnic kontaktních Family Pointů i odpovědných osob pro základní Family Pointy. Vnímáme to jako důležitou součást péče o síť míst FAMILY POINT místo pro rodinu®. Pracovnice kontaktních FP či odpovědné osoby si zde  mimo jiné mohou vyměňovat své zkušenosti nebo předávat tipy na vylepšení fungování sítě.

FP_setkani_odpovednych_osob

Na každé takové setkání se vždy pečlivě připravujeme a velmi se na něj těšíme.

10. narozeniny

Rok 2019 byl rokem oslav. Služba Family Point se v průběhu deseti let stala pevnou součástí mnoha veřejných míst a je veřejností velmi oceňována. K 10. výročí jsme si nadělili oslavu s kouzelníkem a dortem 😉

FP_10_let_oslava

Deseti letům fungování sítě FAMILY POINT místo přátelské rodině® v Brně byl věnován také kulatý stůl pro odborníky na téma „Rodina má cenu“.