O nás

Vznik a vývoj sítě Family Point

FP_zalozeni_2009_05_15Síť míst přátelských rodině – Family Pointů – se začala budovat v roce 2009, poté co město Brno vyhrálo soutěž Obec přátelská rodině. Založením prvního Family Pointu a provozovatelem sítě míst s označením FAMILY POINT místo přátelské rodině byla pověřena organizace Centrum pro rodinu a sociální péče (CRSP). První Family Point byl slavnostně otevřen na Mezinárodní den rodiny 15. 5. 2009.

V následujících letech se síť míst Family Point rozšiřovala jak ve městě Brně, tak na území Jihomoravského kraje, ale i za jeho hranice – především v Kraji Vysočina. Počet míst sítě Family Point se časem stabilizoval na 24 ve městě Brně (z toho dva kontaktní FP) a dalších 24 v rámci JMK. Mimo Jihomoravský kraj vzniklo 15 Family Pointů (z toho sedm kontaktních). Nejbližší Family Point můžete najít v aktualizované mapě.

Kontaktní a základní Family Point

Existují dva typy míst Family Point – kontaktní, kde je po otevírací dobu přítomna pracovnice a kde se konají různé akce pro veřejnost, a základní, které poskytují „jen“ zázemí pro péči o dítě a odpočinek. Vždy je však zárukou čistota, komfort a bezpečí.

FP_2011_sozialmarieFamily Point jako úspěšný projekt

Projektu Family Point se dostalo významného uznání už v roce 2011, kdy byl nominován na prestižní cenu SozialMarie. Ocenění uděluje rakouská nadace Unruhe, která podporuje projekty na sociální integraci. V konkurenci 266 projektů z Rakouska, Německa, Česka, Slovenska, Maďarska, Slovinska a Polska byl projekt Family Point vyhlášen mezi 15 oceněnými a 1. května 2011 na slavnostním večeru ve Vídni si pracovnice CRSP převzaly cenu SozialMarie 2011. Porota ocenila rychlé rozšíření služby a sbližování rodičů z různých sociálních vrstev.

Za hranice JMK

Dalším důležitým milníkem bylo navázání spolupráce v Krajem Vysočina v roce 2013. Díky tomu se podařilo založit další kontaktní místa Family Point v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Třebíči, Žďáru nad Sázavou a Pelhřimově. O rok později vznikl Family Point také ve Zlínském kraji (FP Zlín).

Mobilní Family Point

Přišli jsme na to, že Family Point nemusí nutně být jen místnost uvnitř budovy. Pořádáme-li větší akci pro veřejnost, bereme si Family Point s sebou 😉

mobilni_FP mobilni_FP

Pravidelná setkání Family Pointů

V rámci metodické činnosti pravidelně pořádáme setkání pracovnic kontaktních Family Pointů i odpovědných osob pro základní Family Pointy. Vnímáme to jako důležitou součást péče o síť míst FAMILY POINT místo pro rodinu®. Pracovnice kontaktních FP či odpovědné osoby si zde  mimo jiné mohou vyměňovat své zkušenosti nebo předávat tipy na vylepšení fungování sítě.

FP_setkani_odpovednych_osob

Na každé takové setkání se vždy pečlivě připravujeme a velmi se na něj těšíme.

10. narozeniny

Rok 2019 byl rokem oslav. Služba Family Point se v průběhu deseti let stala pevnou součástí mnoha veřejných míst a je veřejností velmi oceňována. K 10. výročí jsme si nadělili oslavu s kouzelníkem a dortem 😉

FP_10_let_oslava

Deseti letům fungování sítě FAMILY POINT místo přátelské rodině® v Brně byl věnován také kulatý stůl pro odborníky na téma „Rodina má cenu“.

Setkání odpovědných osob Family Pointů

9.00–9.30

Přivítání, vzájemné představení

9.30–10.00

Shrnující informace, novinky ve službě Family Point

10.00–11.00

Facilitovaná diskuse „Kde nás tlačí bota“

Společným zamyšlením na téma: Jaké podmínky bychom potřebovali pro svou péči o Family Pointy a které změny bychom uvítali? nás provede mediátorka a psycholožka Mgr. Eva Pávková, která se ve své praxi věnuje problémům rodin i jednotlivců, mimosoudnímu řešení konfliktů a vzdělávání pracovníků sociálně právní ochrany dětí, pěstounů a pomáhajících profesí.

11.00–11.30

Pauza, občerstvení

11.30–12.00

Zajímavosti z jednotlivých Family Pointů, zkušenosti ke sdílení

12.00–12.30

Mary’s Meals – představení projektu, Batůžkový projekt

12.30–12.45

Ukončení akce

Možnost konzultace s referenty pro rodinnou politiku Odboru sociálních věcí KrÚ JMK

* Přihlašování nejpozději do 20. 5. 2022.